Kolejne już Walne Zgromadzenie DIR IV kadencji poświęcone było głównie uchwaleniu budżetu na rok 2015 i podjęciu uchwały o powołaniu Wojewódzkiej Komisji Wyborczej w związku z planowanymi wyborami do Samorządu Rolniczego na V kadencję. Podczas posiedzenia Prezes Leszek Grala przedstawił informację z działalności Zarządu Izby oraz założenia do budżetu.

Zarząd DIR doceniając wysiłek i zaangażowanie włożone w pracę na rzecz samorządu rolniczego oraz godne reprezentowanie społeczności lokalnej, wręczył wszystkim Delegatom Izby podziękowania. Wyrazy wdzięczności i uznania otrzymał również Prezes DIR Leszek Grala. Delegaci Izby życzyli mu dużo siły do podejmowania nadal odważnych i trafionych decyzji oraz okazali mu wsparcie, w podejmowaniu nowych wyzwań w samorządzie rolniczym.

Po otwarciu II Forum Rolniczego Dolnośląskiej Izby Rolniczej przez Prezesa Leszka Gralę nastąpiło uroczyste wręczenie odznaczeń KRIR za zasługi dla samorządu rolniczego na rzecz rolników. Brązową Odznakę KRIR otrzymali: Małgorzata Janusz-Franków, Stanisław Wicha, Leszek Bobula, Andrzej Kozłowski, Tadeusz Mochalski, Franciszek Lesicki, Jerzy Zieliński, Edward Tracz, Marek Brusiło, Władysław Majkowski, Stefan Kukuczko, Bożena Kończak,Henryk Kowalik, Krystyna Ciechan i Kazimierz Huk. Następnie Prezes Leszek Grala wręczył medale DIR "Zasłużony dla samorządu rolniczego" wyróżnionym Delegatom: Tadeuszowi Barankowi, Urszuli Ganczarek, Tadeuszowi Kinachowi, Andrzejowi Kubiczowi, Janowi Laszczowskiemu, Alicji Mochol-Kędziorze, Józefowi Odrzywolskiemu, Dariuszowi Przerwie, Piotrowi Rakoczemu, Zenonowi Zatchiejowi.

Kontynuacją Walnego Zgromadzenia DIR była dyskusja podczas Forum Rolniczego, któremu przewodniczył Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala. Obecność Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza, Wicemarszałek Sejmiku województwa Dolnośląskiego Pani dr inż. Ewy Mańkowskiej, Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. Romana Kołacza oraz wszystkich szefów wojewódzkich instytucji i agencji rządowych działających na rzecz rolnictwa świadczy o wysokiej randze zorganizowanego spotkania. Cieszy fakt, tak dużego zainteresowania rolników roboczymi spotkaniami. Blisko 300 osób reprezentowało interesy rolnictwa z 26 powiatów województwa dolnośląskiego. Głównymi panelami tematycznymi podczas forum były:

1. Rozdysponowanie gruntów rolnych pochodzących z zasobu Skarbu Państwa w ramach przetargów ofertowych-referowali Dyrektor Oddziału ANR we Wrocławiu Pani Iwona Dyszkiewicz oraz Zastępca Sławomir Sprawka.
2. Kierunki rozwoju gospodarstw w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Problematyka zazielenienia oraz zasady wypełniania wniosków o dopłaty obszarowe-referował Franciszek Baranowski Członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej
3. Praktyczne rozwiązania stosowane w produkcji rolnej-referował Piotr Konopacki Członek Rady Powiatowej DIR w Lwówku Śląskim. Przedstawiono również propozycje rozdysponowywania gruntów rolnych w przetargach ofertowych, gdzie cena będzie tylko jednym z kryteriów, a grunty powinny trafiać do osób, które mieszkają najbliżej i chcą powiększyć swoje rodzinne gospodarstwa. Uczestniczy forum mieli możliwość zgłębienia danej tematyki dzięki przedstawionym prezentacjom, które przygotowywali eksperci udzielający osobistych konsultacji podczas Forum. Ilość pojawiających się pytań, które padały podczas II Forum Rolniczego, świadczy o potrzebie organizowania roboczych spotkań informacyjnych, podczas których sami rolnicy mają możliwość wyznaczania nowych kierunków oraz wprowadzania istotnych zmian w obszarze całego rolnictwa.

Osób wiele, problemów dużo, czasu zbyt mało aby zająć się wszystkimi sprawami w ciągu jednego dnia. W związku z tym już dziś wiadomo, że Dolnośląska Izba Rolnicza będzie organizatorem III Forum Rolniczego, o co zawnioskowali Delegaci.

Do zobaczenia!!!

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław