Inicjatywa zwołania spotkania narodziła się oddolnie. Wynikła ona ze zgłaszanej przez samych delegatów potrzeby szerszej dyskusji i aktywniejszych działań samorządu rolniczego na arenie krajowej. Zgromadzeni wyraźnie podkreślali, że: przyszłość izb rolniczych zależy od tego jak sami określimy nasze miejsce względem rządu, rolniczych związków zawodowych, organizacji branżowych. Aby mieć siłę oddziaływania, trzeba aktywniej współpracować na wielu płaszczyznach. Należy mieć odwagę, aby wspólnie mówić o przyszłości, a nie dzielić się i szukać linii podziałów.
Leszek Grala, Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej wyraźnie wskazywał na potrzebę patrzenia i planowania perspektywicznego, na potrzebę podejmowania dzisiaj działań strategicznych. Dzisiaj musimy przewidywać przyszłość i już podejmować działania, które odpowiednio ją ukształtują i przez to zabezpieczą interesy rolników w okresie długofalowym.
Henryk Kowalik, delegat izby dolnośląskiej do Krajowej Rady Izb Rolniczych, odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi Krzysztofa Ardanowskiego, wnioskującego do przedstawicieli izb o konkretne tematy, będące przedmiotem najbliższych posiedzeń sejmowej komisji rolnictwa podkreślił, iż postrzeganie samorządu rolniczego zależy od tego jak traktowany jest on przez sejm. W tym obszarze wskazał ważne zadanie dla rządzących, którzy muszą być partnerem samorządu rolniczego.
Dyskusja zgromadzonych skupiła się wokół zagadnień związanych z działaniami izb rolniczych, objęła także zagadnienia związane z PROW-em, ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego, obrotem ziemią, sprzedażą bezpośrednią oraz sytuacją dochodową rolników i opłacalnością produkcji w rolnictwie w ostatnich pięciu latach, przewidywaniami na najbliższą przyszłość dla najważniejszych kierunków produkcji.
Na podstawie licznych wypowiedzi zgromadzonych opracowano konkretne wnioski z konferencji, które podzielono na dwa obszary: pilne - do realizacji od zaraz, oraz strategiczne- do realizacji w okresie długofalowym. Wnioski zostaną opublikowane jako oddzielny dokument.

Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon