Działalność rolnicza jako wybryk?

 

Rolnicy na co dzień muszą się mierzyć z różnymi problemami: a to z pogodą, a to z wysokimi cenami środków ochrony roślin, a to niskimi cenami skupu, a to z dziwacznymi regulacjami. Przeciwności losu jest dużo. Mało kto się jednak spodziewał, że prawdziwym problemem dla rolnika okażą się jego najbliżsi sąsiedzi, którym działalność rolnicza przeszkadza. Obraz wsi bardzo szybko się zmienia. Postępująca urbanizacja dotyka także i terenów wiejskich. Coraz więcej Polaków chce mieszkać we własnym domu z dużym ogrodem i najlepiej na wsi. Ludzie ,,uciekają” z miasta z chęci ograniczenia kosztów życia oraz z wiarą w sielski obraz prowincji. Ich wyobrażenie o Arkadii, sielance i swojskim życiu na wsi niestety ma i swoje negatywne konsekwencje. Rolnicy zaczynają być w mniejszości. Praca rolnika zaczyna przeszkadzać współmieszkańcom - zwierzęta, nawozy, a nawet rośliny "śmierdzą". Tak naprawdę nikt nie docenia tego co stało się przez lata w rolniczych gospodarstwach. Niewielu dostrzega to, że żywność produkuje się z zachowaniem bardzo rygorystycznych norm. Postępuje w zawrotnym tempie mechanizacja. Sposób gospodarowania dzisiaj, a jeszcze parę lat temu zmienił się nie do poznania. Zaobserwować możemy bardzo niepokojące zjawisko, że nowi mieszkańcy wsi najchętniej wysłaliby rolników na Księżyc. Zgrozą jest to, że rolnicza produkcja przeszkadza tym, którzy jeszcze niedawno sami żyli z roli i hodowli.

Czytaj więcej...

Kanonada z armatki za zezwoleniem

Używanie armatek hukowych na umyślne płoszenie i niepokojenie zwierząt wymaga zezwolenia.

Rolnicy uprawiający rośliny starają się odstraszyć zwierzęta ze swoich upraw na różne sposoby i z różnym efektem. Jedną z metod odstraszania jest wykorzystanie armatki hukowej (również petardy i broni hukowej). Prawo dopuszcza stosowanie tego typu urządzeń, ale po spełnieniu rygorystycznych wymagań.

Czytaj więcej...

Najbliżsi mogą więcej

Jeżeli ktoś nabył nieruchomość rolną po 30 kwietnia 2016 r. może ją bez przeszkód przekazać na rzecz osoby bliskiej bez pytania sądu o zgodę. Nawet jeśli chce to uczynić przed okresem 10 lat od momentu, gdy stał się jej właścicielem.

,,Zbycie nieruchomości rolnej przez nabywcę przed upływem okresu przewidzianego w art. 2b ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 2052) osobie bliskiej w rozumieniu art. 2 pkt. 6 wymienionej ustawy nie wymaga zgody sądu wydanej na podstawie art. 2b ust.3 tej ustawy” – to treść uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy w dniu 22 czerwca 2017 r. Jakie ma ona znaczenie praktyczne? Olbrzymie. Do tej pory część rejentów odmawiała sporządzania aktów notarialnych w przypadku, gdy stronami umowy: czy to sprzedaży, czy darowizny były osoby, które nabyły nieruchomość rolną po 30 kwietnia 2016 i które chciały ją następnie przekazać swoim najbliższym. Notariusze uważali, że bez zgody sądu nie można dokonać notarialnych czynności zbycia nieruchomości rolnych na rzecz osób bliskich zbywcom. Utrwalił się więc powszechny pogląd, że nowelizacja z roku 2016 bardzo mocno ograniczyła możliwość nie tylko nabywania, ale również zbywania nieruchomości rolnych.

Czytaj więcej...

Komornik zabierze rolnikowi mniej

Minister Sprawiedliwości wydał nowe rozporządzenie, zawierające uaktualniony katalog wyłączeń inwentarza żywego i przedmiotów należących do rolnika w toku postępowania komorniczego. Pewne kompetencje w tym zakresie przyznał izbom rolniczym.

Komornik nie zostawi już tylko tego, co rolnikowi niezbędne do wyżywienia siebie i rodziny, ale wszystko to, co umożliwi dalsze prowadzenie gospodarstwa. Zgodnie z założeniami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz. U. 2017 poz. 1385), egzekucja nie doprowadzi już do likwidacji produkcji w gospodarstwie rolnym, choć w dalszym ciągu ma zapewnić zaspokojenie wierzycieli.

Czytaj więcej...

Zmiany w procedurze administracyjnej

Z postępowaniem administracyjnym ma do czynienia prawie każdy obywatel, a rolnik już na pewno. Dopłaty, podatki, rozgraniczenia – wiele by tu wymieniać, ale wszystko łączy właśnie procedura administracyjna, w ramach której przyznanie prawa lub nałożenia na nas jakiegoś obowiązku się odbywa. 1 czerwca weszła obszerna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która w teorii ma obywatelowi przychylić nieba.

Głównym celem ustawy zmieniającej jest przyspieszenie postępowania administracyjnego. Ustawa wprowadza również zasadę przyjaznej interpretacji przepisów – „w razie wątpliwości co do treści normy prawnej, należy rozstrzygnąć na korzyść strony”. Na szczęście nie wprowadzono jakichś rewolucyjnych unormowań, które by zmieniły dotychczasowe terminy na wniesienie odwołania lub wprowadzały jakieś dodatkowe formalności. W teorii zmiany te mają na celu przyspieszyć proces podejmowania przez urzędników decyzji. Czas pokaże, czy sama zmiana przepisów wystarczy.

Czytaj więcej...

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

kwiecień 2024
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław