W dniach 9-10 marca 2017 roku w Hotelu Nowy Zdrój w Polanicy Zdroju odbyło się IV Forum Rolnicze DIR pt. „Potencjał Regionu Kapitałem Rolnictwa i Obszarów Wiejskich”, które prowadził Leszek Grala Prezes DIR. Wzięli w nim udział członkowie Rad Powiatowych DIR oraz goście zaproszeni wśród których byli między innymi Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Zbigniew Szczygieł Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Zebranych powitał i otworzył Forum Prezes DIR Leszek Grala. Przed obradami Forum wręczono zasłużonym samorządowcom odznaczenia.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska z Radnym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Zbigniewem Szczygłem wręczyła srebrne Odznaki Honorowe ,,Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego", które otrzymali: Bożena Kończak Przewodnicząca Rady DIR Kamienna Góra i Andrzej Kozłowski Przewodniczący Rady DIR Złotoryja. Odznaki są wyrazem wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego. Prezes DIR Leszek Grala i Wicemarszałek Ewa Mańkowska wręczyli złote odznaki DIR „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” Alicji Mochol – Kędziora Przewodniczącej Rady DIR Głogów, Janowi Laszczowskiemu Przewodniczącemu Rady DIR Polkowice i Grzegorzowi Kołaczowi Przewodniczącemu Dolnośląskiego Związku Zawodowego Rolników „Samoobrona”. Wiceprezes DIR Ryszard Borys i Delegat do KRIR Henryk Kowalik wręczyli srebrne odznaki DIR „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” Marii Maliszewskiej znanej społeczniczce ze Świecia w gminie Leśna i Bronisławowi Kasiniakowi społecznikowi z gminy Oborniki Śląskie.

W ramach tematu Forum „projekty regionalne i ponadregionalne szansą rozwoju regionu i wzrostu dochodów gospodarstw rolnych”, główne założenia przyjętego uchwałą Zarządu Województwa Dolnośląskiego w maju 2016 r. programu „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” przedstawił Ireneusz Ratuszniak z Centrum Dydaktyczno-Naukowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Koncepcję merytoryczną programu przygotowali profesor Tadeusz Trziszka Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i profesor Mirosław Miller z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Głównym celem programu jest poprawa konkurencyjności dolnośląskiej gospodarki w obszarze żywności i zdrowia. Pan Ratuszniak prosił o zgłaszanie uwag do programu, który już można znaleźć w internecie.

Temat „Sprzedaż bezpośrednia – nowe możliwości dla wyspecjalizowanych gospodarstw rolnych” omówił na przykładzie swojego gospodarstwa „Wańczykówka” produkującego sery - Sylwester Wańczyk z Krzeszowa.

Pan Ryszard Bandurowski z RSP Twardawa przedstawił niezwykle ciekawe podejście do spraw związanych z analizą gleby i aplikacjami fungicydami, regulatorami wzrostu razem z biostymulatorami. Również stosowane w RSP Twardawa metody uprawy rzepaku, pszenicy, kukurydzy, buraków cukrowych, soi pozwalające na utrzymanie wysokiego plonowania przy redukcji kosztów środków do produkcji wzbudziły w uczestnikach żywe zainteresowanie.

Programy wsparcia rolników i rolnictwa w 2017 r. przedstawił Jarosław Niemiec z Oddziału Regionalnego AR i MR we Wrocławiu. Zwrócił uwagę na najczęściej popełniane przez rolników błędy we wnioskach o dofinansowanie.

Główne cele nowej ustawy o obrocie nieruchomościami rolnymi omówił Artur Mackiewicz Zastępca Dyrektora Oddziału Terenowego ANR we Wrocławiu. Celem było zwiększenie przejrzystości obrotu ziemią rolną, tworzenie i wzmacnianie gospodarstw indywidualnych, zwiększenie szans rolników indywidualnych w dostępie do gruntów rolnych będących w zasobie Agencji. Sprawy związane z przetargami na grunty rolne organizowane przez ANR wzbudzają ogromne emocje wśród rolników i to też podczas Forum dało swój wyraz w ilości pytań do pracowników Agencji i komentarzy do działań Agencji.

O pracy KRUS i konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne mówił Pan Bartłomiej Grzegorczyk Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wałbrzychu.

System ubezpieczeń rolnych realizowanych w ramach utworzonego 30.04.2015 roku związku wzajemności członkowskiej „Wieś Dolnośląska” został przedstawiony przez Halinę Grążewską Dyrektora Regionalnego Oddziału TUW we Wrocławiu. Zachęciła do korzystania z oferty przygotowanej dla rolników przez TUW, placówki TUW na Dolnym Śląsku znajdują się we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Kłodzku.

Franciszek Baranowski zaprosił uczestników Forum na szkolenie na temat ubezpieczeń w TUW. Tadeusz Mochalski z Zarządu DIR powiedział, że na dziś prawo łowieckie zostaje po staremu i prawdopodobnie w 2018 roku nowe prawo łowieckie też nie wejdzie w życie. Prosił o uwagi do projektu rządowego ustawy Prawo Łowieckie, 22 marca 2017 roku odbędzie się spotkanie w Sejmie na temat zmian w wymienionej ustawie.

Uczestnicy IV Forum mieli okazję do zadawania pytań wszystkim zaproszonym gościom z czego skorzystali, co świadczy o potrzebie organizowania podobnych spotkań informacyjnych. Również goście zaproszeni – przedstawiciele różnych instytucji około rolniczych mieli możliwość wysłuchania uwag rolników praktyków.

Elżbieta Sobótko

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2022
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-01-21
USD 3,9953 +0,30%
EUR 4,5303 +0,23%
CHF 4,3786 +0,63%
GBP 5,4210 -0,13%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor