Prezentacje Wojewódzkich Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych, Palm i Pisanek, odbyły się 8 kwietnia 2017 w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. W trakcie prezentacji wzięło udział 26 Kół Gospodyń Wiejskich. Spotkanie otworzyli Marszałek Województwa Dolnośląskiego Pan Cezary Przybylski oraz Pan Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej wraz z Arcybiskupem Józefem Kupnym. Prezes Izby witając zgromadzonych powiedział, iż jest dumny z tego, że w centrum Wrocławia spotykamy się po to aby pokazać co jest cenne na polskiej wsi. Dodał, iż powinniśmy dbać o to aby kontynuować prezentację dorobku ludowego wśród mieszkańców miast.

Panie przygotowały tradycyjne wielkanocne potrawy, których przepisy na każdym z prezentowanych stołów mają swoją historię, niepowtarzalną dekorację potraw oraz aranżację. W trakcie Prezentacji Tradycyjnych Stołów Wielkanocnych przeprowadzono konkursy na najpiękniejszą palmę i pisankę wielkanocną. Jury konkursu brało pod uwagę zgodność z tradycją, głównie pod względem materiałów i techniki wykonania. Na bardzo wysokim poziomie były również walory artystyczne prezentowanych dzieł.

Pisanki, które zwyciężyły w konkursie, ozdobione tradycyjnymi ludowymi motywami wykonane były dwiema tradycyjnymi technikami: drapania i batiku (technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku). Na drugim miejscu znalazła się pisanka wykonana metodą batikową wielobarwną. Trzecie miejsce uzyskały pisanki o tradycyjnych wzorach, wyróżniające się dużym zróżnicowaniem zastosowanych technik i barw.

Wyniki konkursu na najpiękniejszą pisankę wielkanocną:

• I miejsce – KGW Chociemyśl, powiat głogowski
• II miejsce – KGW Olszany powiat świdnicki
• II miejsce – KGW Księginice, powiat lubiński

Zwycięskie palmy wykonane zostały z naturalnych materiałów, przede wszystkim suszonych jak i świeżych roślin i kwiatów. Użyto również dodatkowych materiałów takich jak: wierzba, barwinek, kłosy zbóż – wyjątkiem było użycie krepiny w tym przypadku wygrał efekt estetyczny.


Wyniki konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną:

• I miejsce – KGW Wolany, powiat kłodzki
• II miejsce – KGW Szczytkowice, powiat trzebnicki
• II miejsce – KGW Krajanów, powiat kłodzki

Fundatorem nagród w konkursach była Dolnośląska Izba Rolnicza.


Prezentacji towarzyszyły występy zespołów ludowych: Pierstniczanie z Pierstnicy, Wrzos z Chociemyśli, Jarzębina ze Skorzynic, Leszczynki z Dobroszyc, Złote Nutki z Przedwojowa, Olszaniacy z Olszan.

Wydarzenie zostało organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, wspólnie z Dolnośląską Izbą Rolniczą i z czterema dolnośląskimi Związkami Rolników, Kołek i Organizacji Rolniczych z Wrocławia, Jeleniej Góry, Świdnicy i Legnicy.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

 

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2022
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-01-21
USD 3,9953 +0,30%
EUR 4,5303 +0,23%
CHF 4,3786 +0,63%
GBP 5,4210 -0,13%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor