W dniu 16 marca 2016 r. w Hotelu Cieplice w Jeleniej Górze odbyło się III Forum Rolnicze Dolnośląskiej Izby Rolniczej, które otworzył Prezes Leszek Grala. W spotkaniu wzięło udział ponad 250 delegatów samorządu rolniczego ze wszystkich powiatów województwa dolnośląskiego. Wśród gości byli m.in. Czesław Siekierski Poseł do Parlamentu Europejskiego Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, prof. dr hab. Roman Kołacz, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, dyrektorzy instytucji związanych z rolnictwem i wsparciem obszarów wiejskich na Dolnym Śląsku oraz przedstawiciele Lubuskiej Izby Rolniczej i Izby Rolniczej w Opolu.

Wicemarszałek Ewa Mańkowska uroczyście wręczyła honorowe odznaczenia "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego", które otrzymali: Tadeusz Baranek, Mirosław Kaszkur i Władysław Majkowski. Odznaki są wyrazem szczególnego wyróżnienia za zasługi dla rozwoju oraz promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie. Odznaki mają na celu wyróżnienie i docenienie ludzi i organizacji z różnych środowisk lokalnych działających na terenie Dolnego Śląska. Kolejne odznaczenia wręczył Prezes Leszek Grala i Delegat do KRIR Henryk Kowalik. Delegaci Tadeusz Kinach i Roman Krosnowski zostali wyróżnieni, Postanowieniem Kapituły Odznaczeń Krajowej Rady Izb Rolniczych, brązową odznaką za zasługi dla samorządu rolniczego na rzecz rolników.
Tematem przewodnim Forum były: "Perspektywy rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020 oraz propozycje rozwiązań na następny okres programowania".
Głównymi obszarami tematycznymi były:
1. Obrót nieruchomościami rolnymi w kontekście aktualnych uregulowań prawnych - referował Wiceprezes Ryszard Borys oraz Zastępca Dyrektora ANR we Wrocławiu Artur Mackiewicz.
2. System ubezpieczeń rolnych realizowanych w ramach utworzonego związku wzajemności członkowskiej Wieś Dolnośląska – referowała Dyrektor Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW w Warszawie Pani Katarzyna Niegowska.
Oczekiwanym przez wszystkich było wystąpienie Czesława Siekierskiego Przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Europarlamencie. W swoim wystąpieniu przedstawił z jakimi problemami boryka się obecnie rolnictwo w Polsce, ale też w całej Unii. Zauważył, że w łańcuchu produkcji żywności rolnik jest najsłabszym ogniwem i nawet duże gospodarstwa nie mogą sobie poradzić na obecnym rynku. Obecnie na posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego trwają prace nad tym jaki wpływ mają zmiany strukturalne na rolnictwo UE oraz sposobem udzielenia skuteczniejszego wsparcia na rzecz europejskiego modelu rolnictwa przy zastosowaniu narzędzi dostępnych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Do przyczyn stojących za podjęciem tej tematyki należy wysoki poziom zróżnicowania strukturalnego rolnictwa UE. Uczestniczy forum mieli możliwość zgłębienia danej tematyki dzięki obszernemu omówieniu tematów przez prelegentów oraz przygotowanym prezentacjom. Ponadto można było zasięgnąć osobistej porady podczas Forum u wszystkich zaproszonych gości. Ilość zadawanych pytań, które padały podczas III Forum Rolniczego, świadczy o dużym zainteresowaniu tymi tematami, a także o potrzebie organizowania takich spotkań informacyjnych, podczas których sami rolnicy mają możliwość wyznaczania nowych kierunków oraz wprowadzania istotnych zmian w obszarze całego rolnictwa. Dużo osób, wiele problemów oraz zbyt mało czasu, aby zająć się wszystkimi sprawami w ciągu jednego dnia i dlatego nie było to ostatnie spotkanie organizowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą.

Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl