W dniu 16 czerwca 2016 r. po obradach Walnego Zgromadzenia odbyła się konferencja pt. "Zrównoważony rozwój wsi i obszarów wiejskich w kontekście Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Nowe możliwości dla rolników, gospodarstw rolnych i działalności pozarolniczej". Otwarcia konferencji dokonał Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, który przywitał zaproszonych gości. Swoją obecnością konferencję uświetniła Marszałek Województwa Dolnośląskiego Ewa Mańkowska oraz dyrektorzy instytucji okołorolniczych współpracujący z DIR. Ponadto w konferencji udział wzięli przewodniczący oraz delegaci Rad Powiatowych DIR.

Temat „Wsparcie działalności rolniczej w ramach PROW 2014-2020”–omówiony został przez panią Gabrielę Niemczycką z Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu. Przedstawiła ona działania z jakich mogą korzystać beneficjenci. Do działań tych należą:
- wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój,
- wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej – rozwój usług rolniczych
- premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Następny temat konferencji "Wsparcie działalności realizowanej na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020. Działanie Leader" został przedstawiony przez Pana Andrzeja Solińskiego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Zwrócił uwagę, że wiele inicjatyw społeczności lokalnej na obszarach wiejskich może być realizowanych przy udziale Lokalnych Grup Działania wdrażających Lokalne Strategie Rozwoju. Działanie Leader może być realizowane na obszarze całego kraju z wyłączeniem miast pow. 20 tyś. mieszkańców. W ramach Leader wspierane będą operacje mające na celu:
- wzmocnienie kapitału społecznego, w tym z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych,
- zakładanie działalności gospodarczej i rozwój przedsiębiorczości, z wyłączeniem świadczenia usług rolniczych,
- dywersyfikację źródeł dochodów, w tym tworzenie i rozwój inkubatorów przetwórstwa lokalnego,
- podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska, zmian klimatycznych a także innowacji,
- rozwój produktów lokalnych,
-rozwój rynków zbytu, z wyłączeniem targowisk,
- rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej, kulturalnej oraz zachowanie dziedzictwa lokalnego
- budowę lub przebudowę dróg lokalnych.

Dużym zainteresowaniem cieszył się następny temat "Uwarunkowania prawne dotyczące prowadzenia sprzedaży bezpośredniej" przedstawiony przez Panią Grażynę Norbert z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Omówiła jakie wymagania muszą być spełnione przed podjęciem sprzedaży bezpośredniej, jakie produkty mogą być sprzedawane w ramach tej sprzedaży oraz kto sprawuje nadzór orazgdzie może być prowadzona sprzedaż bezpośrednia i w jakich ilościach. Zwróciła uwagę jakie warunki muszą zaistnieć, aby działalność została uznana za marginalną, lokalną i ograniczoną oraz jaką produkcję w ramach MLO można prowadzić. Przedstawiła także przepisy podatkowe obowiązujące przy sprzedaży produktów nieprzetworzonych. Ostatnim punktem konferencji była oferta sprzedaży wapna nawozowego poprodukcyjnego, przedstawiona przez przedstawiciela handlowego z Brzegu Dolnego.

Irena Danieluk

Imieniny obchodzą: Jerzy, Wojciech