Dnia 16 czerwca 2016 roku we Wrocławiu odbyło się III Walne Zgromadzenie Dolnośląskiej Izby Rolniczej V kadencji. Otwarcia obrad dokonał Pan Leszek Grala Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Na wstępie Prezes Leszek Grala nakreślił najważniejsze kwestie dotyczące kierunków działalności Izby.

Na początku delegaci przyjęli protokół z II Walnego Zgromadzenia Dolnośląskiej Izby Rolniczej V kadencji z dnia 16 marca br. Sprawozdanie z działalności finansowej za 2015 rok w imieniu Zarządu DIR przedstawiła Pani Anna Chlebowska – Główna księgowa Izby. Poinformowała, że Zarząd DIR realizuje wszystkie zadania statutowe stosując zasadę gospodarności tzn. wykonuje potrzebne zadania minimalizując jednocześnie ich koszty, natomiast oszczędna gospodarka Zarządu DIR pozwoliła uzyskać nadwyżkę przychodów nad wydatkami.

W imieniu Komisji Rewizyjnej wystąpił Pan Jan Laszczowski, Przewodniczący Komisji informując, że budżet Izby został zaopiniowany pozytywnie. Pan Laszczowski przedstawił również sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej. Delegaci Walnego Zgromadzenia uchwałą nr III/4/2016 udzielili absolutorium Zarządowi DIR za rok 2015. Kolejna podjęta przez Walne Zgromadzenie uchwała dotyczyła zmian w Statucie Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Zmiany te dotyczą m. in. zwiększenia zakresu zadań Izby na rzecz organizacji lokalnych działających na obszarach wiejskich. Uchwalono również regulamin przyznawania statuetki za szczególne działania na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi dolnośląskiej. Nazwę statuetki oraz wzór określi Zarząd po przeprowadzeniu konkursu.

Do Komisji Uchwał i Wniosków w trakcie trwania III Walnego Zgromadzenia DIR wpłynęło kilkanaście wniosków, które Zarząd będzie realizował w najbliższym czasie. Wnioski dotyczyły m. in. ustanowienia minimalnej ceny mleka, zmian w statucie DIR czy przywrócenia wsparcia dla rolników z terenów górskich i podgórskich.

Katarzyna Zwardoń

Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon