Dolnośląska Izba Rolnicza w ramach XXI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Piotrowicach koło Chojnowa działając na rzecz KRIR zorganizowała 26.06.2016 r. Piknik Zbożowy finansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Hostessy promując piknik zbożowy ubrane w stroje ludowe, przemieszczały się po terenie całej wystawy, częstując przygotowanymi potrawami. Zachęcały do odwiedzenia stoiska DIR, gdzie można było uzyskać materiały promocyjne, wziąć udział w degustacji różnorodnych potraw oraz czynnie uczestniczyć w przygotowanych konkursach. W czasie trwania pikniku realizowany był pokazu przygotowania ciasta i wypieku chleba w polowym piecu chlebowym oraz degustacja świeżo upieczonego chleba. Piekarz obsługujący to stoisko informował z jakiej maki w danej chwili przygotowuje chleb, jakie stosuje dodatki i dlaczego najlepszy jest chleb na zakwasie. Panie ze Stowarzyszenia Nasze Krotoszyce zademonstrowały technikę omłotu zboża cepami oraz mielenia ziarna na żarnach. Dla osób dorosłych przeprowadzono konkurs na umiejętność posługiwania się cepem i kręcenia kołem żarna. Drugi konkurs dla dorosłych polegał na umiejętności rozpoznawania ziaren zbóż i innych nasion roślin uprawnych. Dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym oraz konkursie ”Kopciuszek” polegającym na rozdzieleniu zmieszanych ziaren zbóż, przy okazji uczyły się je rozpoznawać. Dzieci miały też do dyspozycji: kolorowy kącik, gigantyczne bańki mydlane, balonowe zoo i malowanie twarzy. Wszystkie otrzymywały nagrody i dyplom uczestnictwa w Pikniku Zbożowym Piotrowice 2016. Zabawę dla dzieci prowadzili animatorzy przebrani w kolorowe stroje w tym szczudlarz, którego rola nie ograniczała się tylko do przykucia uwagi dzieci. W towarzystwie asystentek obchodził teren wystawy i rozdawał zwiedzającym ulotki zapraszające na piknik zbożowy odbywający się przy stoisku DIR. Ulotki rozdawane były wraz z broszurą „Zdrowa żywność z polskich zbóż” wydaną przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Broszura rozdawana była również na stoiskach promocyjnych przez osoby obsługujące. Obsługa stoisk informowała zwiedzających o zaletach spożywania wyrobów zbożowych i ich znaczeniu w codziennej diecie.

Zespół „Fudżijamki” śpiewem zapraszał zwiedzających do odwiedzenia stoiska promującego wyroby zbożowe. Konferansjer regularnie informował o zaletach spożywania produktów zbożowych, zapraszając zwiedzających do odwiedzania stoiska. Teren XXI Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Piotrowicach został oplakatowany plakatami informującymi o Pikniku Zbożowym. Na plakatach i zaproszeniach informujących o XXI Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych również umieszczono informację o pikniku, zaproszeń i plakatów wydrukowano łącznie 1000 szt. Na głównej scenie rozwieszono baner o treści „Piknik Zbożowy Piotrowice 2016 finansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych”. Podobnym Banerem oznakowane zostało stoisko Dolnośląskiej Izby Rolniczej. Otwarcie Pikniku Zbożowego, wręczenie nagród dla dzieci biorących udział w konkursie plastycznym oraz część oprawy artystycznej odbyły się na scenie głównej. Pozostała część programu Pikniku Zbożowego realizowana była na terenie przy stoiskach Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Zenon Grakowicz

Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl