W dniu 29.06.2016 r. w siedzibie Oddziału Regionalnego KRUS we Wrocławiu odbyło się uroczyste podsumowanie etapu regionalnego i wojewódzkiego XIV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Wszyscy rolnicy, którzy zgłosili się do Konkursu zostali nagrodzeni wartościowymi nagrodami ufundowanymi przez organizatorów oraz instytucje i organizacje działające na rzecz poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych. W imieniu Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej nagrodę za II miejsce etapu Wojewódzkiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo  wręczył Prezes Leszek Grala. Uroczystość uświetniły swoją obecnością Pani Ewa Mańkowska Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Pan Kamil Zieliński Wicewojewoda Dolnośląski.

Laureatami etapu wojewódzkiego w 2016 roku zostali:
I miejsce
Dorota i Dariusz Urbanowicz zam. Prężyce 10a, 55-330 Miękinia. Rolnicy prowadzą gospodarstwo rodzinne na 151 hektarach, specjalizujące się w produkcji roślinnej: rzepak, pszenica, kukurydza oraz w hodowli trzody chlewnej i gołębi.
II miejsce
Bożena i Jan Kuśmierczyk zam. ul. 1 Maja 45, 59-730 Nowogrodziec. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej na 170 hektarach uprawiają : rzepak, pszenicę ozimą, jęczmień.
III miejsce
Beata i Andrzej Kasperscy zam. Smreczyna 37, 57-530 Międzylesie Gospodarstwo o profilu roślinnym uprawy ekologiczne, na 170 hektarach uprawiane są: gryka, owies, koniczyna czerwona, pszenica-orkisz).

Na uroczystym podsumowaniu etapu Centralnego Dolny Śląsk będzie reprezentowało gospodarstwo Państwa Urbanowiczów.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwowa Inspekcja Pracy od czternastu lat są organizatorami konkursu.

Celem konkursu jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
Konkurs ma charakter ogólnokrajowy i jest organizowany corocznie. Przebiega w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. W bieżącym roku do Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne zgłosiło się 71 gospodarstw z terenu Dolnego Śląska. Podczas oceny gospodarstw komisja regionalna i wojewódzka zwracała szczególną uwagę na:
• ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy,
• stan budynków inwentarskich i gospodarczych, w tym: stan schodów i używanych drabin oraz instalacji i urządzeń elektrycznych ,
• wyposażenie maszyn i urządzeń używanych w gospodarstwie w osłony ruchomych części, podpory i inne zabezpieczenia,
• stan techniczny pilarek tarczowych i łańcuchowych,
• warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarczych,
• stosowanie, stan i jakość środków ochrony osobistej,
• rozwiązania organizacyjne, technologiczne i techniczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym,
• estetykę gospodarstw.

Województwo dolnośląskie od lat znajduje się w czołówce laureatów konkursu na etapie ogólnopolskim.
Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne cieszy się wśród rolników coraz większym zainteresowaniem, a gospodarstwa dolnośląskie są coraz bezpieczniejsze i ładniejsze.

Ewa Kowalczyk
Kierownik Wydziału ZPRO