Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej Leszek Grala zwrócił się do Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych z zapytaniem dotyczącym instytucji (organu państwowego), który jest władny do wystawiania zaświadczeń dotyczących Dużych Jednostek Przeliczeniowych – średniorocznie z gospodarstwa, w którym są zwierzęta należące do rolników ubiegających się o dzierżawę gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa w ramach przetargów ograniczonych ofert pisemnych.

Zgodnie z wytycznymi Agencji Nieruchomości Rolnych, w ramach kryterium ,,intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta”, ma być dokonywana ocena na podstawie obsady inwentarza żywego w dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) na 1 ha użytków rolnych. Tymczasem Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która posiada stosowne informacje z rejestrów zwierząt i jest najbardziej zorientowana, zaświadczeń dotyczących DJP nie wystawia i rolnicy są odsyłani do innych instytucji, które ewidencji zwierząt nie prowadzą. W związku właśnie z docierającymi do Dolnośląskiej Izby Rolniczej sygnałami od zdezorientowanych rolników, Prezes Leszek Grala poprosił o wyjaśnienie powyższych wątpliwości i jednoznaczną wykładnię, czego ANR potrzebuje, jakich zaświadczeń, aby rolnik mógł spełnić kryterium ,,intensywność produkcji zwierzęcej w gospodarstwie oferenta” i mógł za nie dostać punkty.

Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl