Dnia 24 października 2015 we wsi Piękocin powiat milicki odbyła się VII edycja konkursu orki zaprzęgiem konnym oraz X edycja święta ziemniaka połączona z konkursem kulinarnym. W konkursie orki uczestniczyło 10 zaprzęgów konnych w tym dwie kobiety, a w konkursie kulinarnym 16 pań. Organizatorzy to Sołtys, Rada Sołecka wsi Piękocin, Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu oraz „Koło Gospodyń Wiejskich w Piękocinie”. Punktualnie o godzinie 14 przewodniczący komisji Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu i jednocześnie sołtys wsi Piękocin, wspólnie z przewodniczącym Rady Powiatowej WIR w Rawiczu  z Panem Łukaszem Rojdą rozpoczęli konkurs od losowania stanowisk. Do konkursu przygotowano 11 stanowisk ponieważ tylu chętnych zgłosiło się do udziału w konkursie, niestety jak to zwykle w takich okolicznościach bywa jeden z uczestników z powodu nagłej choroby nie dojechał.

Konkurs polegał na przejechaniu dwóch nawrotów na wcześniej przygotowanym zagonie pługiem jednoskibowym, tak zwanym nurkiem. Komisja oceniała szybkość – gdzie można było zdobyć maksymalnie 30 punktów, jakość  wykonanej orki – maksymalna ilość to 50 punktów oraz wygląd konia i oracza czyli estetyka zaprzęgu, gdzie można było zdobyć maksymalnie 20 punktów.

Po zakończonym konkursie i podliczeniu punktów ogłoszono wyniki i okazało się, że tym razem jedyny uczestnik z Piękocina Mieczysław Pawlak okazał się „bardzo gościnny” ponieważ „oddał” 5 miejsc gościom zajmując dopiero 6 lokatę. Zwyciężył Pan Jan Gryglewicz, przed Panem Władysławem Makowieckim obaj z Godnowej powiat milicki, na 3 miejscu uplasował się Pan Benedykt Marszałkiewicz z powiatu krotoszyńskiego a  czwarte miejsce zajęła najlepsza z Pań Ewa Olszewska,  nasz delegat pan Zdzisław Stefański ze Średziny tym razem zajął dopiero 8 miejsce.   Tak jak to było praktykowane, w latach ubiegłych, każdy uczestnik konkursu otrzymał ceną nagrodę, nagrody nie były przyporządkowane danemu uczestnikowi tylko każdy wybierał sobie to co mu było najbardziej potrzebne, jako pierwszy stanął przed nagrodami zwycięzca. Wybrał sobie spawarkę inwerterową, otrzymał również dyplom za zajęcie I miejsca oraz pamiątkowy puchar.

Siedem nagród ufundowała Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu najdroższa była spawarka, a cztery Wielkopolska Izba Rolnicza w Poznaniu. Pan Ryszard Borys wiceprezes DIR we Wrocławiu ufundował dla laureatów 3 puchary, a Pan Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz puchar wyróżnienie który wręczył panu Mieczysławowi Pawlakowi miejscowemu uczestnikowi, Pan Stanisław Kuśnierz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu puchar wyróżnienie, który wręczył Pani Ewie Olszewskiej, Pan Zdzisław Kanas przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu swój puchar wręczył Pani Dorocie Kuriacie, zdobywczyni 5 miejsca w konkursie.

Po zakończonym konkursie orki komisja w składzie Pan Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Pan Fabian Małecki delegat WIR z Rawicza oraz Pani Renata Chołodecka delegatka DIR z Milicza oceniła potrawy przygotowane przez uczestniczki konkursu kulinarnego. W konkursie kulinarnym startowało 16 pań, wszystkie Panie otrzymały cenne nagrody ufundowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą we Wrocławiu, a wręczyli je Panowie Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Ryszard Borys Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Henryk Kowalik Delegat do KRIR.

Zwyciężczynią konkursie kulinarnym za najciekawsze danie z ziemniaka 2015 została Pani Agnieszka Kanas przed Anna Jańską i Jolantą Wąs, a szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Piękocinie Pani Wioletta Pruchnik zajęła 10 lokatę.

W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście:

1. Pan Leszek Grala Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

2. Pan Ryszard Borys Wiceprezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu.

3. Pan Henryk Kowalik Delegat do KRIR w Warszawie

4. Pan Piotr Lech Burmistrz Gminy Milicz

5. Pan Władysław Szydełko Wicestarosta Powiatu Milickiego

6. Pan Stanisław Kuśnierz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu Kierownik Biura Terenowego DIR w Miliczu

7. Pan Zbigniew Jasiński wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Miliczu

8 Pan Zdzisław Kanas Przewodniczący Rady Powiatowej DIR w Miliczu

9. Pan Łukasz Rojda Przewodniczący WIR w Rawiczu

10. Pan Roman Palewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz

11. Pani Alicja Przybylska Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Miliczu

Piękna słoneczna pogoda spowodowała, że konkursom przyglądała się tłumnie przybyła publiczność, dla której organizatorzy jak przystało na święto ziemniaka przygotowali smaczną karoflankę podawaną z kuchni polowej.

Nad całością czuwał kierownik Biura Terenowego Dolnośląskiej Izby Rolniczej w Miliczu Stanisław Kuśnierz.

Stanisław Kuśnierz

Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon