Dnia 24 lipca na boisku sportowego w Stolcu odbyły uroczyste obchody 150-lecia istnienia Kół Gospodyń Wiejskich. Prezes DIR Leszek Grala odznaczył Panią Halinę Antoszczyszyn srebrną odznaką „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego”, w kilku zdaniach podkreślił trud pracy na rzecz środowiska wiejskiego i umiejętność współpracy ze wszystkimi grupami społecznymi wsi, nie tylko Pani Haliny ale wszystkich zrzeszonych w Kołach Pań. W obchodach uczestniczył także Wiceprezes DIR, Ryszard Borys.

Wszystkich zebranych uczestników uroczystości powitał prezes Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy Marek Świątek, do powitań dołączyli Burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek i Dyrektor Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu Ryszard Czerwiński. Historię Kół Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku przedstawiła przewodnicząca KGW w Stolcu Halina Antoszczyszyn – osoba wielce zasłużona dla rozwoju KGW po II wojnie światowej nie tylko na Dolnym Śląsku, ale w całym kraju. W czasie uroczystości Odznaczenia „Order Serca Matkom Wsi” oraz „Zasłużony dla Kółek Rolniczych” wręczył 36 zasłużonym Prezes Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Władysław Serafin.

Szczególne podziękowania za niemal 60-letni okres pracy społecznej na rzecz rozwoju KGW złożyli Pani Halinie Antoszczyszyn Władysław Serafin, Radosław Zysnarski – Prezes Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Legnicy, Bożena Maziarska Zastępca Dyrektora DODR we Wrocławiu, Urszula Panterałka Zastępca Wójta Gminy Kłodzko.

Przybyłe na imprezę Koła, zrzeszone w Regionalnym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Świdnicy zaprezentowały dorobek kulturowy dolnośląskiej wsi, regionalne obyczaje, sztukę ludową, tradycje kulinarne. Na stoiskach Kół można było znaleźć tradycyjne produkty i potrawy, wyroby rękodzieła, kroniki przez lata dokumentujące działania Kół, a członkinie Kół prezentujące swoje dokonania ubrane były w kolorowe ludowe stroje.

Odbyło się 5 konkursów. W konkursach, folklorystycznym i artystycznym, jedenaście Kół zaprezentowało ludowe piosenki i scenki ‒ skecze, ukazujące w dowcipny sposób życie na wsi. Był plebiscyt na najciekawszą aranżację stoiska KGW, konkurs sprawnościowy oraz , konkurs kulinarny „Letnie ciasto z owocami”.

Rada Powiatowa DIR powiatu ząbkowickiego wyróżniła trzy Koła w trzech konkursach folklorystycznym, artystycznym i na aranżację stoiska – upominki od Rady wręczał Przewodniczący Rady – Wiktor Skotnicki. Podczas imprezy licznie zebrani goście bawili się wesoło przy wspólnych tańcach i śpiewach.

Elżbieta Sobótko

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław