W miesiącu lutym na terenie powiatu górowskiego z inicjatywy Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej oraz Powiatowego Zespołu Doradców DODR odbyły się w poszczególnych gminach spotkania z rolnikami.

W trakcie spotkań Inspektor Weterynarii Julita Pałysa zapoznała rolników z realizacją programu zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u trzody chlewnej. Przedstawiła aktualną sytuację epizootyczną w odniesieniu na terytorium województwa dolnośląskiego oraz całej Polski, a także przedstawiła konsekwencje związane z uznaniem województwa za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego, dotyczące przemieszczania świń między regionami o różnym statusie epizootycznym w odniesieniu do tej choroby. Podczas spotkania producenci trzody chlewnej podpisywali deklarację, wyrażając tym swoje stanowisko odnośnie urzędowego uwolnienia regionu od choroby Aujeszkyego.
Ponadto omówiła aktualną sytuację epizootyczną dotyczącą Afrykańskiego Pomoru Świń oraz przedstawiła w jaki sposób zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Przypomniała rolnikom, jakie obowiązki spoczywają na hodowcach zwierząt.
Przedstawiciele Powiatowego Zespołu Doradców DODR w Górze przedstawili harmonogram naboru wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020. Omówili działania dotyczące rozwoju gospodarstw, a mianowicie „Premie dla młodych rolników” oraz operację „Modernizacja gospodarstw rolnych”, które uruchomione mają być w marcu br. Omówione zostały także zmiany jakie nastąpiły w zasadach udzielania dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego. Istotną zmianą jest to, że nie ma określonej wysokości stawek dopłaty. Będą one określone przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia po zakończeniu terminu składania wniosków, do dnia 30 września. Decyzje będą wydawane w terminie 60 dni od wejścia w życie przepisów ww. rozporządzenia RM. Rolnicy otrzymali broszury i ulotki z omawianych tematów.

Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl