W dniu 8 listopada 2016 roku w Świetlicy Wiejskiej w Sicinach w gminie Niechlów odbyło się IV Forum Rolnicze Powiatu Górowskiego. Współorganizatorem Forum byli: Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego, Powiatowy Zespół Doradców DODR w Górze oraz Wójt Gminy Niechlów. Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Górowskiego Jan Rewers przywitał zaproszonych gości, delegatów Rady Powiatowej i pozostałe osoby.IV Forum Rolnicze swoją obecnością uświetnili: Tomasz Pilawka - Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leszek Grala - Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Piotr Wałowicz - Starosta Górowski, Irena Krzyszkiewicz - Burmistrz Góry, Beata Pona - Wójt Gminy Niechlów, Ryszard Czerw - Sekretarz Gminy Jemielno, Ryszard Pietrowiak - V-ce Przewodniczący Rady Powiatu, Ewa Pietrowiak - Przewodnicząca Rady Gminy Niechlów, Krystyna Grochowina - Przewodnicząca Rady Gminy Jemielno, Michał Krochta - Kierownik Biura Terenowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Górze, Krzysztof Tarnawski - Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych we Wrocławiu, Julita Pałysa - Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Górze, Alicja Mochol-Kędziora Kierownik Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Legnicy, Bernadeta Kucharska - Kierownik Działu Ochrony Roślin i Techniki WIORiN, Barbara Szymczak - Kierownik Oddz. Terenowego PIORiN w Górze, Natalia Kornicka - Główny specjalista Placówki Terenowej KRUS w Górze, Monika Kawczyńska - Audytor ds. Nasiennictwa w Agencji Nasiennej sp. Z o.o. w Lesznie, Zbigniew Haupt były wojewoda leszczyński, Witold Skrzypczak - Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego w Niechlowie. Przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Sicin, Witoszyc, Ślubowa, Starej Góry, Kamienia Górowskiego, Lubiela. delegaci do Rady Powiatowej DIR Powiatu Górowskiego, sołtysi i rolnicy z gmin powiatu górowskiego. Przedstawiciele Banku Spółdzielczego Wschowa przedstawili ofertę banku skierowaną dla segmentu rolniczego. Podczas spotkania głos zabrał TomaszPilawkaRadny Sejmiku Dolnośląskiego, Leszek Grala - Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej oraz Dyrektorzy lub upoważnione osoby instytucji działających na rzecz rolnictwa jak: ARiMR, ANR, PIWet, WIORIN i przedstawili zakresy działalności i dorobek za 2016 rok. Złożyli rolnikom gratulacje z wszelkich osiągnięć, zwrócili uwagę, że rolnicy produkują zdrową i bezpieczną żywność. Życzyli wielu sukcesów i wytrwałości w swojej trudnej pracy. W trakcie obrad na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu uhonorowano rolników medalami „Zasłużony dla samorządu rolniczego”. Wśród odznaczonych byli: Aniela Gągała, Alojzy Kurzawa, Tadeusz Smoliński, Ryszard Pietrowiak, Albert Olszewski, Józef Górski, Gerard Urban, Marian Kosowski, Henryk Kuliński, Stróżyński Tadeusz.
W trakcie dyskusji odniesiono się do działalności Agencji Nasiennej oraz znalezienia sposobu na inne możliwości wspierania prac hodowlanych. Zwrócono uwagę na przesunięty termin wejścia w życie nowej ustawy Prawo Łowieckie i związany z tym problem odszkodowań za szkody łowieckie. Podniesiono także problem jakości materiału siewnego, a także w związku z informacjami o fałszowaniu nawozów sztucznych, możliwości ich zbadania. Poruszony był także temat podpisanej umowy handlowej Unii Europejskiej z Kanadą CETA oraz wynikające z tego obawy. Przy czym Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej wyraźnie podkreślił, że stanowisko Izby Rolniczej w sprawie podpisania tej umowy było negatywne. Wrócił także problem suszy, a przede wszystkim sprawa jej monitorowania. Zainteresowanie IV Forum było duże, o czym świadczyła frekwencja oraz aktywny udział w dyskusji. Podczas Forum wystawione były stoiska branżowe i można było zaopatrzyć się w broszury oraz uzyskać informacje. Na zakończenie prowadzący obrady podziękował przybyłym gościom i rolnikom za udział i zaprosił na pierogi,bigosi pieczonego dzika.

Irena Danieluk

Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław