Czas biegnie strasznie szybko, coraz szybciej. Jeszcze nie tak dawno uroczyście obchodziliśmy Jubileusz XX-lecia reaktywowania Izb Rolniczych i 120-lecia utworzenia pierwszej Izby na ziemiach polskich , spotykaliśmy się na pięknych wigilijnych uroczystościach. Tymczasem już wiosna zaczyna się pełną parą … Rolnicy uwijają się w polach bo każda godzinna jest ważna, szczególnie dla ozimin, które różnie wyglądają po trudnej jesieni. To przecież to właśnie w polu rozgrywa się nasza przyszłość. Przyszłe plony zadecydują czy będzie nas stać na raty za grunty i maszyny. Czy będzie nas stać na rozwój gospodarstw.

Coraz większe zainteresowanie budzi rozdysponowanie, gruntów rolnych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Długi okres tworzenia przepisów wykonawczych do nowej ustawy mamy za sobą. Nasza Izba jednoznacznie i bezwarunkowo opowiada się za tym by grunty rozdysponowywać w formie przetargów ofert pisemnych. Nowe warunki dające możliwość by nie wysokość czynszu, a konkretne kryteria decydowały o tym kto wydzierżawi grunty dają szanse każdemu, kto chce powiększyć swoje gospodarstwo. Tak jak przepowiadałem już dawno, spadają czynsze dzierżawne, spadają ceny gruntów i w praktyce urealniają swoją wartość. Zastanawiam się co czują ci, którzy zapłacili za grunty dwa trzy razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza. Mimo, że spłacili już bardzo wiele nadal pozostało więcej niż warta jest ziemia. Dzisiaj mało kto decyduje się na zakup ziemi w celach spekulacyjnych. Każdy powinien być świadomy, że nie może ich zbyć przez kolejne dziesięć lat… Agencja realizuje w końcu sprzedaż małych działek dla rolników z czego się cieszymy. Jesteśmy natomiast przeciwni jakimkolwiek innym sprzedażom. Uważamy, że skoro uchwalono moratorium na sprzedaż państwowych gruntów trzeba tego bezwzględnie przestrzegać.

Bardzo ważnym dla nas rolników wydarzeniem jest mające miejsce przedłużanie dzierżawy obwodów łowieckich. Każdorazowo Starości powinni w tej sprawie zaciągać opinii Izby Rolniczej. Dlatego apeluję do czytających nas rolników by przekazywać swoje uwagi do delegatów izby z waszych gmin, terenowych biur izby lub bezpośrednio do Wrocławia. Wobec zmieszania z ustawą „Prawo łowieckie” jakiego doświadczamy w ostatnich kilkunastu miesiącach, braku przepisów wykonawczych do szacowania szkód istotne jest by teraz ułożyć zasady funkcjonowania kół przez najbliższe kilka lat. W ostatnich dniach wszystkie media trąbiły o ustawie dopuszczającej wycinkę drzew na własnych gruntach. Dla nas rolników te przepisy stwarzały możliwość usunięcia zakrzaczeń i samosiejek, które w wielu regionach zakorzeniły się bardzo mocno wyłączając z produkcji setki, a może tysiące hektarów. Każda kolejna interpretacja jaka się pojawiała była dla nas coraz mniej korzystna. Jak zwykle przy okazji skorzystali kombinatorzy i cwaniacy, a przepisy szybko zostaną zmienione z niekorzyścią dla zainteresowanych rolników.

Czekając na kolejną partię dopłat dyskutujemy co dalej z naszymi gospodarstwami, jaka będzie przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po wyjściu Wielkiej Brytanii. Ceny naszych płodów nieznacznie drgnęły w górę, natomiast szybko drożeją środki do produkcji szczególnie olej napędowy, który rok temu był tańszy o ponad 70 groszy na litrze. To już dzisiaj jest blisko 60 złotych na każdym hektarze, a zapowiadane są kolejne wzrosty. Jak zwykle apeluję do was drodzy rolnicy o spokój, rozwagę i chłopski rozsadek. Nie dajmy się zwariować. Nie pozwólmy by nami manipulowano. W rolnictwie procesy gospodarcze należy liczyć w dłuższych niż rocznych okresach dlatego nasze „fabryki pod gołym niebem” wymagają pokory, cierpliwości i ogromnej wiedzy. Życzę wszystkim spokojnej i udanej wiosny, dużo uśmiechu.

              
                  Prezes
Dolnośląskiej Izby Rolniczej

            Leszek Grala

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

styczeń 2022
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2022-01-21
USD 3,9953 +0,30%
EUR 4,5303 +0,23%
CHF 4,3786 +0,63%
GBP 5,4210 -0,13%
Wspierane przez Money.pl
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor