Z inicjatywy Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej w dniach 23-24 maja 2016 roku w Centrum Wystawowo-Szkoleniowym w Sielinku odbyło się Ogólnopolskie Forum Przewodniczących Rad Powiatowych Izb Rolniczych. W Forum uczestniczyli przedstawiciele rolniczych z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Dolnośląską Izbę Rolniczą reprezentował Prezes Leszek Grala wraz z Zarządem oraz Przewodniczącymi Rad Powiatowych. Głównym punktem programu była konferencja pt. „Polska wieś i rolnictwo: problemy, zagrożenia, szanse", podczas której prelegenci reprezentujący środowiska naukowe Uniwersytetów Przyrodniczych w Poznaniu i we Wrocławiu przedstawili obraz naszego rolnictwa na tle unijnego i amerykańskiego, m.in. w kontekście negocjowanej umowy o Transatlantyckim Porozumieniu Handlowo-Inwestycyjnego (TTIP).

Efektem toczących się ma Forum dyskusji jest uzgodnienie stanowiska ws. umów TTIP i CETA oraz przyjęcie szeregu wniosków odnoszących się do obecnej sytuacji w polskim rolnictwie, które zostały przekazane Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ze swej strony Izby zadeklarowały udział w szerokich konsultacjach społecznych aby zabezpieczyć interesy rolników, których ustawowo reprezentujemy.

WNIOSKI

STANOWISKO