Ogólnopolskie Dożynki Rolników w Częstochowie:


Grupa delegatów i rolników z powiatów: polkowickiego, głogowskiego i górowskiego, jako reprezentanci z pocztem sztandarowym Dolnośląskiej Izby Rolniczej, uczestniczyli w Jasnogórskich Dożynkach w dniu 04 września. Hasłem tegorocznych dożynek było: „Do Matki Miłosierdzia – pielgrzymujmy z dziękczynieniem”
W uroczystości tej udział wzięli rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych z całej Polski. Honorowymi gośćmi byli prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Prezydent podkreślił, że przybył na Jasną Górę, aby podziękować Matce Boskiej za opiekę nad naszą Ojczyzną, za opieką nad rolnikami i za plony zdobywane w ciężkiej pracy. Dziękował rolnikom za ich pracę oraz za kultywowaną w swoich rodzinach polską tradycję, że wychowują dzieci w naszej kulturze i że właśnie na polskiej wsi ta kultura jest przechowywana i pielęgnowana. Minister rolnictwa podkreślił, że Polacy dobrze wiedzą czym jest wartość ziemi i rolnictwa. Nasi przodkowie z miłością i szacunkiem uprawiali i bronili każdego metra polskiej ziemi. Chcemy także i my być wierni temu dziedzictwu. Stwierdził, ze rolnictwo musi być jednym z filarów gospodarki, bo polska żywność należy do najlepszych na świecie.

Uroczystej mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył i wygłosił homilię, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, koncelebrował ją biskup płocki Piotr Libera.Starostami dożynek byli Marek i Małgorzata Gogolewscy z parafii Karniewo z Diecezji Płockiej, gospodarujący na 80 ha, którzy wręczyli chleb prezydentowi Andrzejowi Dudzie, ks. Prymasowi Wojciechowi Polakowi oraz ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. W homilii ksiądz prymas przypomniał o symbolice chleba. Stwierdził, że ten chleb, który przynieśliście do ołtarza jest darem Bożym i widzimy w nim dobroć Pana, ale ten sam chleb przywołuje nam na pamięć całoroczny wysiłek i utrudzenie w pracy na roli. Wszyscy rozmówcy zapewniali o modlitwie o dobry następny rok, o rok dobrych plonów. Podczas mszy pobłogosławione zostały wieńce żniwne przyniesione przez ubrane w regionalne stroje delegacje rolników z całej Polski.

Jasnogórskim Dożynkom towarzyszyła zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Wystawa Rolnicza, na której wystawcy oferowali swoje towary i prezentowali nowinki techniczne. Można było obejrzeć maszyny rolnicze, kosztować i kupować zdrową żywność oraz uzyskać porady fachowców.

ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

Irena Danieluk

Posiedzenie Rad Powiatowych

Informacja ze wspólnego posiedzenia Rad Powiatowych DIR Powiatu Głogowskiego i Powiatu Polkowickiego

Czytaj więcej...

RP Polkowice

POSIEDZENIE POLKOWICKIEJ RADY POWIATOWEJ

Czytaj więcej...

Prezes

Mam takie odczucie... Czytaj więcej->

czerwiec 2023
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
301 Moved Permanently

301 Moved Permanently


nginx
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm