W sobotę 28 maja 2016 roku na boisku sportowym w Borowie odbył się III

W sobotę 28 maja 2016 roku na boisku sportowym w Borowie odbył się III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu strzelińskiego.

Już po raz trzeci 6 Kół Gospodyń Wiejskich wzięło udział w rywalizacji podczas tej edycji turnieju, z następujących Kół Gospodyń Wiejskich:
Białego Kościoła, Borowa, Brożca, Gościęcic, Gęsińca i Krzywiny.
Organizatorami i sponsorami imprezy byli ; Wójt Gminy Borów, Dolnośląska Izba Rolnicza, Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Starosta Powiatowy w Strzelinie i Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin.
Największy wkład pracy w przygotowanie i organizację turnieju wniosły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Borowa, na czele z Przewodniczącą Krystyną Jędrzejewską.
Poza przedstawicielami władz gminy, w imprezie udział wzięli zaproszeni goście:
Starosta Powiatowy – Marek Warcholiński, V-ce Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej-Ryszard Borys, Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Ząbkowickiego – Wiktor Skotnicki, Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Strzelińskiego – Edward Tracz, Burmistrz Miasta I Gminy Strzelin – Dorota Pawnuk, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego reprezentowany był przez Piotra Chacko, Członkowie Rady Powiatowej DIR Powiatu Strzelińskiego.
Turniej składał się z wielu konkurencji, między innymi:
- prezentacja swojej miejscowości i koła,
- dekoracja stoiska,
- talenty taneczne,
- stroje,
- zdolności kulinarne,
- rękodzieło,
- sprawność fizyczna: biegi z kuflami wody, rzuty ziemniakami do celu, i wyścigi
rydwanów.
Każda konkurencja była punktowana oddzielnie przez jury, w składzie:
Małgorzata Lis, Piotr Chacko, Ryszard Borys, Konrad Morawiecki – Kolt i Wiktor Skotnicki.
Widzowie mogli głosować na najładniejsze stoisko, kronikę i najsympatyczniejsze gospodynie.
W czasie przerw pomiędzy konkurencjami występowała młodzież szkolna w pokazach gimnastycznych i tanecznych, a także rodzime zespoły ludowe : „Ślężanki” i „Baciary”.
Komisja Konkursowa oceniła Koła Gospodyń Wiejskich;
-tytuł najsympatyczniejszego Koła przypadł KGW z Borowa,
-najlepiej opracowaną kronikę i stoisko miało KGW z Gęsińca,
-Koła z Krzywiny, Brożca i Gościęcic otrzymały nagrody pocieszenia.
Następnie ogłoszono wyniki w punktacji ogólnej:
I miejsce zdobyło ponownie KGW z Borowa
II miejsce KGW Biały Kościół
III miejsce KGW Gęsiniec
IV miejsce KGW Krzywina
V miejsce KGW Gościęcice
VI miejsce KGW Brożec
Tegoroczny zwycięzca zachował statuetkę i będzie organizatorem turnieju w roku następnym.
Wszystkie Koła Gospodyń otrzymały cenne i wspaniałe nagrody.
Pani Krystynie Jędrzejewskiej wręczona została odznaka ustanowiona przez Dolnośląską Izbę Rolniczą : „Za Kultywowanie Tradycji Ludowych na Dolnym Śląsku”
Turniej zakończono zabawą taneczną.

Kazimierz Dobrowolski

Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta