Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawiciela Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Świdnicy, Pana Pawła Jeżyka, który przedstawił zebranym aktualną sytuację na rynku ziemi z zasobu Agencji w powiecie świdnickim.
Szczególne zainteresowanie zebranych wzbudziły sprawy związane z nieruchomościami w gminie Dobromierz, oraz sprawy związane nieruchomościami w Starym Jaworowie, których to nieruchomości były dzierżawca nie chce wydać Agencji i sprawy toczą się w sądzie.
Dyskutowano o bezumownym użytkowaniu, o sposobie naliczania wysokości czynszu dzierżawnego, o udziale przedstawicieli rolników w rozdysponowaniu gruntów z zasobu ANR, o przetargach ofertowych pisemnych, o terminach rozdysponowania gruntów.

Poza tym Pan Mirosław Bożek z Biura Powiatowego AR i MR w Świdnicy przedstawił bieżące informacje dotyczące dopłat bezpośrednich za 2015 rok i dlaczego są opóźnienia w wypłatach – są trudności w systemie elektronicznym .
Pani Alina Krawczun – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Świdnicy, przedstawiła informację o nowych regulacjach prawnych w ubezpieczeniu społecznym rolników.
Pan Jankowski z Zarządu DIR opowiedział bardzo krótko o ubezpieczeniach w TUW, powiedział, że w nowym projekcie o ubezpieczeniach rolniczych do 65 % będzie dopłacało państwo, dofinansowywane ma być wapnowanie gleb, ale to na razie projekty, są trzy projekty ustawy o szkodach łowieckich, co zostanie nie wiadomo. Przypomniał, że przez luty można składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Radził, żeby składać wnioski o przetargi ofertowe pisemne bo są korzystniejsze dla rolników. Prosił też o odpowiadanie na wnioski z Leszna, bo teraz Agencja Nasienna podaje rolników do Sądu grupowo i rolnicy są karani.

ES

Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta