Dnia 4 lutego 2016 r. w sali Podziemnego Miasta „Osówka” odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej DIR powiatu wałbrzyskiego z udziałem sołtysów i rolników gminy Głuszyca. Zebranych powitał Pan Roman Głód Burmistrz Głuszycy, stwierdził, że miło mu gościć Radę na swoim terenie i chętnie zapozna się działaniami Rady Izby Rolniczej w powiecie.Zebranych przywitał także Przewodniczący Rady Pan Paweł Mazur, podziękował Burmistrzowi za udostępnienie sali i prowadził dalej posiedzenie. Pan Mazur w imieniu wszystkich członków Rady wręczył Panu Krzysztofowi Borsukowi, Kierownikowi PZD Wałbrzych podziękowanie i drobny upominek od Rady za długoletnią pracę na rzecz rolników i życzliwość dla nich, w związku z jego przejściem na emeryturę.

Pan Borsuk opowiedział o obszarach „Natura 2000” w powiecie wałbrzyskim i wyznaczaniu trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo.
Pan Grzybowski, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Wałbrzychu przedstawił informacje o zmianach w przepisach dotyczących ubezpieczonych w KRUS i odpowiadał na pytania rolników.
Pan Zbigniew Szczygieł z Zarządu Klastra Wołowina Sudecka opowiedział o działalności grupy, główne cele to przywrócenie hodowli bydła w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim oraz wspieranie zakładów przetwórczych na tych terenach, celem jest współpraca na rzecz stworzenia, ujednolicenia, rozpowszechniania i promocji produktu lokalnego, jakim jest wołowina sudecka - jakościowo dobra żywność. Pan Szczygieł stwierdził, że za pomocą Klastra należy wzmóc działania żeby skrócić drogę wołowiny od hodowcy do stołu. Namawiał do przystępowania do grupy, która ma różne możliwości uzyskania wsparcia finansowego. Powiedział też, że terenie górskiej gminy Głuszyca są bardzo dobre warunki do rozwijania hodowli bydła mięsnego, a Burmistrz Pan Roman Głód sprzyja wszelkim działaniom służącym rozwojowi gminy.
Pan Wiesław Frankowski z Biura Powiatowego AR i MR przedstawił bieżące informacje dotyczące dopłat bezpośrednich za 2015 rok i dlaczego są opóźnienia w wypłatach.
Dyskutowano o procedurach naliczania strat wywołanych suszą – powinny one być ustalone dużo wcześniej i uwzględniać potrzeby hodowców.
Na zakończenie Pan Przewodniczący Paweł Mazur podziękował Burmistrzowi za życzliwe przyjęcie członków Rady i gościom za udzielone rolnikom informacje.
ES

Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena