W dniu 19 października 2015 roku odbyło się III Forum Rolnicze powiatu górowskiego w Górze. Współorganizatorem Forum byli: Rada Powiatowa Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu górowskiego, Powiatowy Zespół Doradców DODR w Górze oraz Bank Spółdzielczy Wschowa oddział w Górze. Otwarcie Forum poprzedził występ zespołu „Osetnopolanie” z Osetna, działający przy Domu Kultury w Górze. Następnie Przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej powiatu górowskiego Jan Rewers przywitał zaproszonych gości, delegatów Rady Powiatowej i pozostałe osoby. III Forum Rolnicze swoją obecnością uświetnili: Joanna Bronowicka W-ce Wojewoda Dolnośląski, Tomasz Pilawka Radny Sejmiku Dolnośląskiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa, Leszek Grala Prezes Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Franciszek Baranowski członek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Bożena Maziarska Z-ca Dyrektora DODR we Wrocławiu, Jan Socha W-ce Dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu, Bogusław Stec Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno Spożywczych we Wrocławiu, Jacek Sołtys Dyrektor Agencji Rynku Rolnego we Wrocławiu, Lech Rybarczyk Wojewódzki Inspektor Weterynaryjny we Wrocławiu, Krzysztof Bieganowski Z-ca kierownika Sekcji Zamiejscowej Gospodarowania Zasobem w Legnicy, Barbara Szymczak Kierownik Oddz. Terenowego PIORiN w Górze, Zbigniew Haupt były wojewoda leszczyński, Andrzej Rogala W-ce Burmistrz Góry, Ryszard Pietrowiak W-ce Przewodniczący Rady Powiatu Góra, Ewa Pietrowiak Przewodnicząca Rady Gminy Niechlów, Krystyna Grochowina Przewodnicząca Rady Gminy Jemielno, Jan Włodarczyk Kierownik Placówki Terenowe KRUS w Górze, Renata Lis Kierownik Banku Spółdzielczego Wschowa oddział w Górze, Przemysław Szpurka Dyrektor Sieci Sprzedaży Banku Spółdzielczego Wschowa, Paweł Szejnkienig Specjalista ds. marketingu OSI FOOD WORKS w Chróścinie, Dariusz Dąsal Prezes Zarządu Spółdzielni Mleczarskiej DEMI w Górze, Tadeusz Podgórski Firma Produkcyjno Handlowa „DORA”, Czesław Rydełkiewicz Firma RYDEŁKO, delegaci do Rady Powiatowej DIR powiatu górowskiego, sołtysi i rolnicy z gmin powiatu górowskiego. Przedstawiciele Banku Spółdzielczego Wschowa przedstawili ofertę banku skierowaną dla segmentu rolniczego. Podczas spotkania głos zabrała Joanna Bronowicka W-ce Wojewoda Dolnośląski oraz Dyrektorzy lub upoważnione osoby instytucji działających na rzecz rolnictwa jak: DODR, ARiMR, ARR, ANR, PIWet, PIORIN i przedstawili zakresy działalności i dorobek za 2015 rok. Złożyli rolnikom gratulacje z wszelkich osiągnięć, zwrócili uwagę, że rolnicy produkują zdrową i bezpieczną żywność. Życzyli wielu sukcesów i wytrwałości w swojej trudnej pracy. Andrzej Rogala W-ce Burmistrz Góry stwierdził, że zdają sobie sprawę z trudnej pracy rolnika. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim podejmują działania, aby pracę rolnika uczynić lżejszą i przyjemniejszą. Są to działania polegające na budowie dróg, świetlic, remoncie świetlic i wspieraniu wszelkiej innej działalności jak np. wspieranie zespołu Osetnopolanie. Podkreślił, że wieś górowska zmienia się na lepsze. W trakcie obrad na wniosek Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu uhonorowano 23 rolników odznaką honorową Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród odznaczonych byli: Jadwiga Wojciechowska, Barbara Jarząb, Ewa Pietrowiak, Wioletta Dębińska, Małgorzata Mackiewicz, Czesława Świadkiewicz, Stanisław Armatys, Józef Cieliński, Dariusz Tupiec, Edward Ciebień, Ryszard Galant, Krzysztof Witko, Marian Matysiak, Michał Wolaniuk, Tadeusz Mielnicki, Roman Dębski, Stanisław Łagoda, Tadeusz Stróżyński, Władysław Szostak, Bonifacy Szwon, Zbigniew Kurpiel, Józef Żurawski, Zbigniew Klisowski.
Dyskusję zdominowała sprawa suszy, a przede wszystkim sprawa monitorowania suszy, powoływania komisji szacującej straty oraz problem sposobu wyliczania strat. Poruszono także temat kar umownych z tytułu niewywiązania się z kontraktacji z powodu suszy. Zainteresowanie III Forum było duże o czym świadczyła frekwencja oraz aktywny udział w dyskusji. Podczas Forum wystawione były stoiska branżowe i można było zaopatrzyć się w broszury i uzyskać informacje. Na zakończenie prowadzący obrady podziękował przybyłym gościom i rolnikom za udział i zaprosił na bigos i pieczonego dzika.

ZAPRASZAMY DO GALERII

Irena Danieluk